Ana Sayfa > Profil > Sally Pearson
5 Kasım 2013, 21:39

Sally Pearson

profil Sidney doğumlu Avustralyalı Sally Pearson, 100 metre engellide son dönemin en başarılı sporcusu. Ülkesi Avustralya'da son yıllardaki Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu ile hayli popüler hale gelen Pearson, 27 yaşında dünya rekoru hariç her şeye ulaştı.

Doğduktan kısa bir süre sonra babası tarafından terk edilen Anne McLellan'ın büyüttüğü Sally, sekiz yaşındayken Gold Coast'a taşındı. Burada ilkokul eğitimi sürerken, yetenek avcısı koç Sharon Hannan'ın keşfettiği Pearson, 2003 Paris Dünya Şampiyonası'nda henüz 16 yaşındayken yarışma fırsatı buldu. 4x100 takımında son ayağı koşan McLellan, bir yıl sonra Dünya Gençler Şampiyonası'nda 100 metrede bronz aldı.

2006'daki İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları, Sally'nin uluslararası alanda büyükler madalyası aldığı ilk önemli yarışmaydı. Ancak genç atletin asıl tanındığı organizasyon, 2008 Pekin Olimpiyatları'ydı. Osaka'daki Dünya Şampiyonası'nda hem 100 metre, hem de 100 metre engellide yarı final koşan Avustralyalı, Japonya'dan sonra sadece engelliye odaklanmaya karar verdi. Bir yılda en iyisini 12.71'den Okyanusya rekoru olan 12.53'e indiren Sally, tam beş atletin şampiyon Dawn Harper'ın arkasında 0.02 farkla dizildiği Pekin 2008 finalinden gümüş madalya çıkardı. Bu yarışma, başarılı engelcinin kariyerinde dev bir suçrama yapmasını sağladı.

Dünya şampiyonluğu hedefiyle başladığı 2009'da rekorunu 12.50'ye indiren Sally, sırtındaki ağrılar yüzünden Berlin'de istediğini alamadı. Ama iki yıl sonra Daegu'da koştuğu müthiş dereceler, ona beklediği zaferi getirdi. Kore'deki yarı finalde 12.36'ya indirdiği Okyanusya rekorunu, finalde 12.28 yapan ve tarihteki en hızlı dördüncü dereceye imza koyan Pearson, en önemli hedefi olan Olimpiyat şampiyonluğu için artık herşeyini hazırlamıştı.


[media]

[media]

[media]

Dünyada yılın atleti seçildiği 2011'deki müthiş formunu Olimpiyat öncesi de sürdüren ünlü sprinter, katıldığı son 34 yarışın 32'sinin galibi olarak geldiği Londra'da 12.35'lik olimpiyat rekoru ile altın madalyaya uzandı. Ancak 2013'te yaşadığı sakatlık, onu az kalsın Moskova'da yarışmaktan alı koyacaktı. Son anda katılmaya karar verdiği dünya şampiyonasında her şeye rağmen gümüş madalya kazanan Pearson, neredeyse girdiği her şampiyonadan madalya koparma geleneğini sürdürdü.

İstanbul 2012'de salon dünya şampiyonluğu da elde eden Sally Pearson, eşi Kieran ile birlikte Gold Coast'ta yaşıyor. Bugüne kadar 9 kez 100 metre engellide 12.50'nin altını 27 yaşındaki atletin önündeki en büyük hedef; Yordanka Donkova'nın 12.21'lik dünya rekoru. Zorlu bir yol, kendisini beklemekte...


[media]
Merthan Can
[media]

Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin