Ana Sayfa > Şampiyonalar
23 Ağustos 2019, 09:03

Birmingham'da rüzgar faktörü

haber Elmas Lig sezonunun 11’inci ayağı pazar günü İngiltere’nin Birmingham şehrinde yapıldı. 10 bine yakın seyircinin tribünleri doldurduğu yarışlarda birçok önemli atleti izleyemedik. Zürih ve Brüksel’deki finalleri daha evvelden garantileyen bazı atletler Birmingham’da yarışmadı ve kendilerini Elmas Lig finali ve Dünya Şampiyonası’na saklamayı tercih etti.

Birmingham’da şiddetli rüzgâr gün boyunca atletleri rahatsız etti. Sprintlerden atlamalara kadar birçok dalda atletler yarış sonrası rüzgârın olumsuz etkisinden yakındı. Örneğin kadınlar sırıkla atlamada son Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu Yunan Ekaterina Stefanidi 4.75 metreyle birinciliği rahatlıkla kazandıktan sonra yarışmasını erken bitirdi: “O kadar değişken bir rüzgâr söz konusuydu ki kendimizi buna göre ayarlamakta çok zorlandık. Ben de birinciliği garantiledikten sonra daha fazla risk almak istemedim.”


[media]
COPELLO İSTİKRARLI

[media]
Rüzgârdan şikayetçi olan atletlerden biri de 400 metre engelli erkeklerdeki Türk atlet Yasmani Copello’ydu ama bu faktöre aldırmadan piste çıkıp işine baktı. Mayıs ayında antrenmanda geçirdiği baldır sakatlık sebebiyle sezona geç başlayabilen Copello Birmingham’a iddialı gelmişti.

Elmas Lig sezonunu Stanford’daki üçüncülükle açan dünya ikincisi ve Avrupa şampiyonu atlet kendisini Zürih’teki finale taşıyacak puanları toplamak için piste çıktı. Copello iyi bir çıkıştan sonra son düzlüğe Jamaikalı Kemar Mowatt’ın ve ABD’li David Kendziera’nın ardından üçüncü sırada girdi. Ancak son iki engelde her zamanki atağını yaptı ve Mowatt’ın da son engelde tökezlemesiyle öne geçti, 49.08 saniyeyle bitiş çizgisini ilk sırada geçti. Brezilyalı Santos ikinci sırayı alırken Kendziera da üçüncü oldu.

Copello yarış sonrası rüzgârdan memnun değildi. “Bugün kazandığım için mutluyum. Ancak hava koşulları çok kötüydü, çok fazla rüzgâr vardı. Bu sebeple iyi derece çıkmadı. Elmas Lig Londra ayağından sonra antrenmanlarımı Türkiye'de sürdürdüm. Bugünkü birincilikle Elmas Lig’in finaline çok yaklaştım. Gelecek hafta sonu Elmas Lig’in Paris ayağında ve sonra da Zürih'teki finalde koşmayı planlıyorum. Kısacası Doha'daki dünya şampiyonası öncesinde her şey yolunda gidiyor.”

Copello, Elmas Lig’de sadece iki yarışa katılmasına karşın Paris’teki son ayak öncesi 400 metre engelli sıralamasında 14 puanla beşinci durumda. Paris’te muhtemelen yeni Avrupa rekortmeni Karsten Warholm’a karşı koşacak Copello şimdiden Zürih’teki finalde yer almayı garantiledi.


[media]
KLOSTERHALFEN’UN REKORLAR SEZONU

[media]
Bu yıl Avrupa atletizminin parlak ismi Alman orta mesafeci Konstanze Klosterhalfen Birmingham’da yüzü gülen atletlerden biri oldu. Bu yıl haziran ayında 3000 metrede, 3 Ağustos’ta da Almanya Şampiyonası’nda 5000 metre Almanya rekorlarını yenileyen Klosterhalfen, Birmingham’da 1 mil yarışına katıldı. Bir yandan rüzgârla da mücadele eden Klosterhalfen 800 metreden sonra tavşan atletten liderliği aldı ve yarış sonuna kadar bırakmadı. Kanadalı Gabriela Debues’un kendisine yaklaşmasına izin vermeyen Klosterhalfen bitiş çizgisini 4:21.11’de geçti ve 34 yıllık Almanya rekorunu tarihe gömdü.

Klosterhalfen buradan St. Moritz’e geçerek yüksek irtifa kampına katılacak. Doha’daki Dünya Şampiyonası’nda hem 1500 metre hem 5000 metre koşup koşmayacağınaysa daha sonra karar verecek.


[media]
EN İYİ ATLETLER 200 METREDE

[media]
Birmingham’da sprint yarışları da çok parlak geçmedi. Erkekler 100 metrede yılın en hızlı derecesinin sahibi Christian Coleman’ın iki gün kala çekilmesi, Justin Gatlin ve Noah Lyles’ın yokluğunda meydan Yohan Blake’e kaldı. Çok iyi reaksiyon zamanı yapan Britanyalı Adam Gemili’nin direncine rağmen Jamaikalı Blake bitiş çizgisini kılpayı farkla önde geçti ve 10.062 ile ilk sırayı aldı. Gemili 10.070 ile ikinci olurken Michael Rodgers da 10.09’la üçüncü oldu.

Engelli sprintlerde ise Jamaikalı atletleri yüzü güldü. İki yıl öncenin dünya şampiyonu Omar MacLeod, Elmas Lig’e dahil olmayan 110 metre engellide 13.21 saniyeyle birinci olurken formuna kavuştuğunu kanıtladı. Kadınlar 100 metre engellide ise sezon başından beri en istikrarlı atlet Danielle Williams bir kez daha kazanırken 12.46 saniyeyle pist rekorunu da kırmış oldu.

Günün son yarışı kadınlar 200 metredeyse en prestijli atletleri izledik: Eski dünya şampiyonu Jamaikalı Shelly-Ann Fraser-Pryce, son dünya şampiyonu Hollandalı Dafne Schippers, geçen yılın üç Avrupa madalyalı atleti Britanyalı Dina Asher-Smith, 400 metre olimpiyat şampiyonu Bahamalı Shaunae Miller-Uibo birincilik için piste çıktılar. Milller-Uibo’nun iyi startına karşın virajı önde dönen atlet Dina Asher-Smith oldu. Son 50 metreye Fraser-Pryce, Asher-Smith ve Miler-Uibo kafa kafaya girdi. Ama Bahamalı atlet son 30 metrede öne geçtiği gibi yaklaşık bir metre fark yapıp kazanmayı başardı: 22.24

atletizmdunyasi.com / Alp Ulagay, Birmingham
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin