Ana Sayfa > Pist
20 Temmuz 2019, 13:52

Yasmani: Tarihi bir dönemdeyiz

haber Yasmani Copello (32) geçen üç sezonda 400 metre engellide bir Avrupa şampiyonluğu, bir Avrupa ikinciliği, bir dünya ikinciliği, bir olimpiyat üçüncülüğü kazandı ve Türkiye atletizm tarihine geçti. Bu sezon başında sakatlık sebebiyle programı aksayan idman programı aksayan Copello’yu Londra’daki Diamon League yarışı öncesi otelinde yakaladık ve bu sezona dair görüşlerini sorduk.
[media]

[media]

[media]
2019 sezonu için nasıl bir plan yapmıştınız ama Diamond League’deki Şanghay yarışından birkaç gün önce sakatlandınız. Ne oldu orada? 

[media]
Aslında benim için iyi bir hazırlık dönemi olmuştu. O yarıştan bir hafta öncesine kadar çok iyi durumdaydım. O yarıştan önce galiba antrenmanda bir yanlışlık yaptık: İki kez sert antrenman yaptık. O ikinci sert antrenman gününde de hamstringim yırtıldı. 
[media]

[media]

[media]
Bu sakatlık sebebiyle neleri değiştirmek zorunda kaldınız? Bu sebeple kaçırdığınız yarışlar oldu mu?

[media]
Yaklaşık 1.5 ay sürdü. Evet, üçü DL olmak üzere toplam dört yarış kaçırdım. Özellikle DL yarışları formumu bulmak için çok önemliydi. Çin’deki World Challenge yarışını da kaçırdım. Bu sebeple Bursa’daki kulüpler yarışıyla sezonu açtım. Herhangi bir derece hedeflemedim zaten. Amacım sadece sezonu açmaktı. 
[media]

[media]

[media]
Sonra da ilk uluslararası yarışı için ABD’ye Stanford’a gittiniz. Beklediğiniz gibi geçti mi o Diamond League yarışı? 

[media]
O yarışa son bir hafta çok iyi hazırlanmıştım. Ama biraz saat farkı sebebiyle jetlag problemi yaşadım. Normalde çok yaşadığım bir problem değildir. Bu sefer öyle olmadı maalesef. Gittiğimizin dördüncü günü yarışa çıktım. Kahveyle kendimi ayıltmaya çalışıyordum. Yarış günü bile sürekli esniyordum. Bu sebeple iyi bir yarış çıkaramadım. 
[media]

[media]

[media]
Macaristan’da Istvan Gyulai yarışında koştunuz, bugün Londra yarışı var. Buradan sonra Doha’daki Dünya Şampiyonası’na kadar programınız nasıl?

[media]
Paris’teki ve Birmingham’daki DL’de koşacağım. Sonra Norveç’teki Avrupa Takımlar Şampiyonası var. Ardından Paris’teki DL yarışı var. En sonunda da final çıkabilirsem Zürih’teki Diamond League finalinde olacağım. 
[media]

[media]

[media]
Bu sezon Dünya Şampiyonası alışılmış tarihlerden daha geç. Siz de programınızda bir değişiklik yaptınız mı? 

[media]
Programda aksaklıklar da oluyor tabii ki. Normalde ben bir sezonumu bir bütün halinde planlarım. Bugüne kadar hep böyle yapmıştık. Bu sezon ise yarış yarış odaklanmaya başladık ama bunun bana iyi gelmediğini anladım. Antrenörümle konuştum ve önceki seneler gibi devam etmeye karar verdik. 
[media]

[media]

[media]
2016’dan beri harika sezonlar geçirdiniz. İki küresel madalya, iki de Avrupa madalyası kazandınız. Bu dönemi nasıl değerlendirirsiniz? 

[media]
Benim için harika yıllar geçiriyorum. Sonuçlardan da çok memnunum. Bu işte en zor olan şey bir unvanınız varsa onu korumak ve aldığınız madalyaları tekrar etmektir. Hiçbir başarısı olmayan bir sporcuyla kıyaslayınca bizim işimiz çok daha zor. Bize dair beklenti yüksel oluyor haliyle. Önümüzdeki üç yıl boyunca yine bunları tekrar etmek istiyorum. 
[media]

[media]

[media]
Geçen yıl Berlin’de 47,81 saniye koştunuz. Bu sezon için bir derece hedefiniz var mıydı? 

[media]
Hayır. Ben hiçbir zaman derecelere odaklanan bir atlet olmadım. Her zaman kendi en iyimi koşmaya çalışırım. Bunu da büyük şampiyonalarda yaparım. Herhangi bir yarışta 47 saniye koşmak için piste çıkmam. En iyi derece için doğru zamanı bekliyorum ve bunun için çalışıyorum. Herhangi bir problemim ve sakatlığım yoksa da yüzde 100’ümü verdiğimi herkese gösteririm. Geçen yıl Berlin’de de bunu görmüşsünüzdür. 
[media]

[media]

[media]
Bugün Diamond League’in Londra ayağında nasıl bir yarış bekliyorsunuz? 

[media]
Şöyle böyle bir liste var. Tabii ki bir Dünya Şampiyonası finali seviyesi değil. Benim için önemli bir yarış çünkü yarış eksiğim var. Bugün buradan iyi bir derece çıkarmak istiyorum. 
[media]

[media]

[media]
Biraz da rakiplerinizi sormak isterim. Abderrahman Samba, Rai Benjamin ve Karsten Warholm iyi sezonlar geçiriyorlar. Nasıl bir sezon sonu olacak? 

[media]
Genç jenerasyon geliyor. Bu sezon bu atletlerin hepsi çok iyi dereceler koştu. Warholm da bu yıl dünya şampiyonluğu unvanını korumak için koşacak. Diğerleri de bu unvanı ondan kapmaya çalışacak. Ben de bu atletlerin arasında en iyimi koşmak için mücadeleye devam edeceğim. 400 metre engellide 27 yıldır kırılmayan bir dünya rekoru var. 
[media]

[media]

[media]
Bu rekor bu yıl nihayet kırılabilir mi? 

[media]
Her zaman böyle şeylerde sürprizler olabiliyor. Belki tüm iyi atletler bir arada olsa bu rekor Stanford’daki Diamond League yarışında bile kırılabilirdi. Bu sezon 46.90’lara, 46.80’lere bile inilebileceğini düşünüyorum. Belki de Doha’dan önce bir dünya rekoru kırılabilir. Aslında ben bu rekorun daha uzun seneler kırılmayacağını düşünürdüm. Ama 2016 yılından itibaren 48 saniyenin altında koşmaya bir saygı kalmadı. Benim aralarında olduğum 5-6 atlet 47 saniyelerde koşan 4-5 atlet var. Bence 400 metre engelli için tarihi bir dönem. 
[media]

[media]

[media]
Tokyo 2020 Olimpiyatları hazırlıklarını sürdürüyorsunuz. Bundan sonra bir olimpiyat daha koşma hedefiniz olacak mı? 

[media]
İnşallah! Ben de çok isterim. İdolüm Felix Sanchez gibi dört olimpiyatta yarışıp spor hayatımı sonlandırmak isterim. Kendisiyle Orta Amerika ve Karayipler Şampiyonası’nda da karşılıklı koştuk. Herhalde 4-5 yıl daha koşacaksınız. 
[media]

[media]

[media]
Sonrasında Türkiye’de kalarak ne yapmayı düşünüyorsunuz? Antrenörlük yapmak veya spor okulu açmak gibi bir fikriniz var mı acaba? 

[media]
Şu ana aslında kafamda öyle bir şey yok. Muhtemelen emekliye ayrıldığımda 6 ay ya da bir yıl kafamı dinleyeceğim. O zaman da atletizmle ilgili bir şey düşünmek isteyeceğimi sanmıyorum çünkü çok zor bir spor hayatı geçirdim. 
[media]

[media]

[media]
Türkiye’de 400 metre engellide rakipsizsiniz. Sinan Ören gibi genç atletleri nasıl değerlendirirsiniz? 

[media]
Atletizm dışındaki hayatlarını bilmiyorum ama pistte gördüğüm kadarıyla hepsi başarıya aç ve disiplinli sporcular. Sinan de böyle. Beni örnek almaları de beni çok mutlu ediyor.

atletizmdunyasi.com / Alp Ulagay, Londra
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin