Ana Sayfa > Magazin
27 Nisan 2019, 09:56

Hadadi: Büyük adam, büyük hedefler

haber Doha'da IAAF medya seminerinin konuğu İhsan Hadadi'ydi. Ağırlığı Asya'dan olan gazetecilerle hikayesini paylaşan ve soruları yanıtlayan 34 yaşındaki İranlı yıldız, içten tavırları ile sempati topladı. 

10 yıl daha sağlıklı bir şekilde kalıp yarışmak istediğini belirten Hadadi, Londra'da elde ettiği Olimpiyat ikinciliğinden sonra en önemli amacı olan altına ulaşmak için çalışıyor. 18 yıllık kariyerinde farklı ekolden bir çok çalıştırıcıyla bir araya gelen Hadadi'nin 12. koçu, 2000 Sydney Olimpiyatları'nın şampiyonu Polonyalı Szymon Ziolkowski. Amerika'da birlikte geçirdikleri kampın ardından Asya Şampiyonası ve sonrasındaki Diamond Lig için Asya'ya gelen Hadadi, tüm hazırlığını Doha 2019 ve Tokyo 2020'ye planlayarak yapıyor.

İhsan Hadadi'ye diskçilerin nasıl 40'lı yaşların ortalarına kadar üst düzeyde kaldığını sorduğumuzda şu cevabı veriyor: "Disk atma, biraz kaslar ve göğüs kapasitesiyle ilgili. Gençken henüz vücudunuz gelişimini tamamlamış olmuyor. 30'lu yaşlarla birlikte kaslar daha da sertleşiyor ve daha kontrollü bir gücünüz oluyor. Sebebi bu."

Hadadi'nin önümüzdeki dönemde odaklanmayı istediği şeylerden birisi de Asya'da atmalar merkezli bir yüksek performans merkezi çalıştırmak. "İran'da Kiş Adası'nda güzel bir tesis oluşturduk. Bazen dünyanın en kalabalık kıtasında neden diskçi, atıcı çıkmıyor diye hayret ediyorum. Avrupalılar sürekli 67-68 metre atıyor. Ama Asya Şampiyonası'nın seviyesi ortada, bu konuda çok zayıfız. 60 metrelerde zorlanılıyor. Buradaki potansiyeli harekete geçirmek, gelecekteki en önemli hedeflerimden biri."


[media]
İhsan Hadadi kimdir?

[media]
1985 Tahran doğumlu diskçi. 2004'te Dünya Gençler şampiyonu olduktan sonra sürekli olarak uluslararası alandaki başarılarıyla zirvede kaldı. 2012 Olimpiyatları'nda gümüş, 2011 Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya aldı. Dört kez Asya Oyunları, 6 kez Asya şampiyonu oldu. 2007'den bu yana her yıl 64.50'nin üzerinde atış yaptı. Kariyerinin en iyi derecesi olan 69.12'yi 2008 yılında Berlin'de atarak Asya rekoru kırdı. 

atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay, Doha
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin