Ana Sayfa > Şampiyonalar
4 Mart 2019, 10:15

İzlenim: Glasgow'un renkleri

haber Glasgow’da Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda üçüncü gününde akşam seansı tıklım tıklım doluydu. Seansın başlamasına birkaç dakika kala tüm seyirciler yerini aldı. Aslında bu tablo şampiyonanın üç gününde de değişmedi. Sabah seanslarında boşluklar gördük ama herhalde finallerin yapıldığı akşam seansında 5000 kişi kapasiteli salon kapalı gişeydi.

Çok açık ki şampiyonanın 29 yıl sonra Glasgow’a dönmesi İskoç atletizmseverleri çok mutlu etmiş. İlk günden beri tribünleri doldurdukları gibi desteği de esirgemediler, hele madalya kazanan atlet bir de İskoçya’nın çocuğuysa.

Ancak Emirates Arena’da sadece İskoçya’dan değil Britanya’nın çeşitli şehirlerinden hatta Avrupa’nın diğer ülkelerinden atletizmseverleri de gördük. Tıpkı erkekler heptatlonda madalya kovalayan Samuelsson’un annesi, teyzesi ve kuzenleri gibi… Güney komşu İngiltere’den çok sayıda atletizm sevdalısı da İskoçya’nın yolunu tutmuştu belli ki.

Mesela Lyn McDonald, Lancaster’dan eşiyle gelmiş Glasgow’a. “İkimiz de atletizmi çok seviyoruz. Eşim zamanında Londra Maratonu’nu 2 saat 30 dakikanın altında tamamlamıştı. Artık 70’imize geldik ve bisiklete binmeyi tercih ediyoruz. Bu şampiyona gerçekten harika! Ama neyi takip edeceğimi şaşırıyorum bazen. Aynı anda o kadar çok yarışma yapılıyor ki! Yine de koşuları daha fazla sevdiğimi söyleyebilirim.”

Organizasyon da gayet başarılı. Elbette 29 yıl önceki şampiyonayla kıyaslamak pek mümkün değil. Tecrübeli olimpik gazeteci Mark Rowbottom 1990’daki Avrupa Şampiyonası’na dair şunları hatırlıyor. “Glasgow’da üniversiteye yakın Kelvin Hall’da düzenlenmişti şampiyona. Bambaşka stilde tarihi bir yapıydı. Şimdiki salona göre çok daha küçüktü. Ancak orada spor etkinliği izlemeyi severdik.”

Bugün Avrupa Şampiyonası’nın yapısı çok daha profesyonel bir nitelik almış durumda. Glasgow’da sadece 500 gönüllü görev alıyor, çeşitli kurumlardan iletişim, etkinlik, güvenlik için 200 kişi çalışıyor. Elbette o zamandan bu yana sadece organizasyon değil şampiyonanın içeriği de değişti. 1990’nın mart ayında Doğu Blok siyasi açıdan çöküşe doğru gitse de iki Almanya hâlâ birleşmemiş, Sovyetler Birliği dağılmamıştı. 28 ülkeden 307 atletin katıldığı şampiyonada madalya tablosu bu durumu teyit ediyordu. Sovyetler Birliği dokuzu altın toplam 16 madalyayla en başarılı ülkeydi. Doğu Almanya’nın nispeten zayıflamasına karşın diğer Doğu Bloku ülkeleri de toplam 21 madalya kazanmayı başarmıştı.

atletizmdunyasi.com / Alp Ulagay, Glasgow
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin