Ana Sayfa > Magazin
6 Mart 2018, 23:20

Transfer atlet düzenlemesi masada

haber Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, geçtiğimiz yıl mart ayında dondurduğu transfer atletlerle ilgili yeni bir plan hazırladı. Konseyde kabul edilen bu taslak kararın, temmuz ayında Buenos Aires'teki genel kurulda yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

IAAF'ın yeni düzenlemesine göre atletlerin vatandaşlık değiştirmesi yasaklanmıyor, ancak ciddi kısıtlamalar getiriliyor. Yeni düzenlemede artık anlaşma için şu şartlar aranacak:

- Vatandaşlık değiştiren atletler için en az üç yıllık bekleme süresi.
- Oluşturulacak yeni bir uzman grubunun söz konusu transferi geçerlilik açısından denetlemesi.
- Vatandaşlık veren ülkenin, yeni vatandaşına atlete bütün bir yurttaş hakkı verip vermediğinin tescili.
- Bir atletin profesyonel yaşamında yalnızca bir kez vatandaşlık değiştirebilmesi.
- İşleme girecek atletin en az 20 yaşında olması.

Konsey toplantısında, Rune Andersen başkanlığındaki Rusya gözlem grubu, RusAF'ın (Rusya Atletizm Birliği) yarışmalardan men cezasının devamı yönünde tavsiye kararı aldı ve bu karara konsey tarafından da uyuldu. Buna göre, Rusya'nın cezası en erken önümüzdeki temmuz ayında kalkabilecek.   


[media]
HIPERANDROJENIK TARTIŞMASI

[media]
Testosteron seviyesi doğuştan yüksek olan hiperandrojenik atletlerin statüsüyle ilgili tartışmalı konuda ise, CAS'ın bulguları ışığında yarışma kurallarının yeniden gözden geçirilmesi kararı alındı. Seb Coe, bu kararın zor bir durumu yansıttığını ifade ederken, "Konuştuklarımız dopingle ilgili değil, bu insanlar da dopingçi değil. Ancak belli bir yarışma seviyesini ayarlamak zorundayız. İki tip yarışmamız var, erkekler ve kadınlar arasında... Bizim sorumluluğumuz bu kategorilerin kriterlerini kesin olarak belirlemekle ilgili. Hem doğal yollarla testosteronu fazla olan insanların, hem de doğal olmayan yollarla bu maddeyi vücuduna sokan insanın bir performans avantajı sağladığı bir gerçek" diyerek bazı atletlere testler sonrasında kısıtlama gelebileceğini ima etti. 

Toplantıda büyük IAAF şampiyonalarının takvim haftalarıyla ilgili de ufak değişiklikler yapıldı. En önemli değişiklik, genelde mart ayında yapılan Dünya Kros'un şubat ayının ikinci haftasına alınması oldu.  

atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin