Ana Sayfa > Şampiyonalar
2 Mart 2018, 09:41

Bayraksızların günü

haber Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Rusya'nın IAAF nezdindeki temsil cezası devam ettiği için özel izinle yarışabilen atletlerden ikisi, birinci günde şampiyonluğa ulaştı. 

Birmingham'da yaklaşık 2500 seyircinin izlediği sönük ilk seansta üç final yapılırken, yarışmalar vasat geçti. Kadınlar yüksek atlamada Mariya Lasitskene, Londra'daki açık saha zaferine Birmingham'da da salon birinciliğini ekledi. Son 38 yarışmayı üst üste kazanan Rus atlet, 2.01'lik derecesiyle şampiyonluğu alırken, 2.07'lik denemelerinden sonuç alamadı. 

2016 Dünya Salon şampiyonu ABD'li Vashti Cunningham ve İtalyan Alessia Trost ise 1.93'lük derecelerle podyuma çıktılar. Aynı dereceyi yapan Britanyalı Morgan Lake ise ilk hakkı 1.84'ü üçüncü hakkında geçebildiği için dördüncü sırada kaldı. 

Erkeklerde 2017'de yılın atleti seçilen Katarlı yıldız Mutaz Essa Barşim, genç Rus Daniil Lysenko'ya geçildi. İki atletin sırasıyla 2.20, 2.25, 2.29 ve 2.33'ü ilk haklarında geçtiği finalde 2.36'ya takılan Barşim mücadeleyi tamamlarken, Rus sporcu bu yüksekliği son hakkında aşmayı bildi. Böylece şampiyonluk 2.36'lık dereceyle Lysenko'ya gitti. Alman Mateusz Przybylko ise 2.29 ile bronz madalya kazandı. 

Sadece beş atletin 2.25'in üzerini atlayabildiği final, şampiyona tarihinin en düşük seviyeli yarışmalarından birine sahne oldu. 

Salondaki başarılarıyla bilinen Etiyopyalı yıldız Genzebe Dibaba ise 3000 metrede bir kez daha zirveye çıktı. Sağlam katılım listesiyle öne çıkan yarışta ilk 1000 metrenin sonunda öne gelen Dibaba, son üç turda Sifan Hassan'ın üzerinde oluşturduğu baskıya karşılık verdi ve zorlanmadan şampiyonluğa ulaştı. Bu dalın dünya rekortmeni olan Dibaba, 8:45.05'lik kendi seviyesine göre düşük bir dereceyle yarışı kazandı. Sifan Hassan 8:45.68 ile ikinci, son turda ilk iki için çok zorlayan Avrupa şampiyonu Britanyalı Laura Muir ise 8:45.78 ile üçüncülüğü elde etti. 

140 ülkeden gelen atletlerin katıldığı Dünya Salon Şampiyonası'nda ikinci gün erkeklerde uzun atlama, kadınlarda ise 60 metre, gülle atma ve pentatlonda şampiyonlar belli olacak.

atletizmdunyasi.com
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin