Ana Sayfa > Magazin
14 Temmuz 2017, 11:26

Rusya'nın kapısından dönmüş

haber Londra 2017 için Moskova'da kamp yapan rekortmen Türk sprinter Ramil Guliyev'in Rus gazetesi Sport Express'in 14 Temmuz 2017 tarihli sayısında söyleşisi yayınlandı. Uzun söyleşide Guliyev, kariyeriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bu yıl 100 metrede 9.97 koşarak tarihi bir derece yakalayan Ramil, dünya şampiyonasında daha başarılı olduğu disiplin olan 200 metrede yarışacak. 200 metrede dünya şampiyonası ve Olimpiyat'ta final koştuğunu hatırlatan Guliyev, bu kez madalya şansının olduğunu düşünüyor. 100 metrede madalya ve kazanç elde etmek için 9.90'ların altının gerektiğini belirten Ramil, "Bu benim için çok gerçekçi görünmüyor. Ancak 19.80'lere indiğim 200'de bu daha mümkün olabilecek bir hedef. 200'e daha iyi odaklanırsam, iki yıl önce dünya altıncısı olduğum bu dalda madalya şansım olabilir" diye konuştu.

2009'da Azerbaycan'dan ayrılmaya karar verdiğinde öncelikle Rusya'ya yarışmayı düşündüğünü söyleyen Ramil Guliyev, "Gerekli bağlantılar kurulmuş ve teknik yetkililerle anlaşılmıştı. Ancak uzayan süreç ve bürokratik engeller işin gerçekleşmesini engelledi. O arada Türkiye'den teklif geldi ve ben de bu ülkeye gittim" dedi. 

Guliyev, kendisinin Sovyet ekolünden gelen Oleg Mukhin ile çalıştığını ancak Amerikan ve eski Sovyet sprint çalışma sistemi arasında günümüzde metodik farklar kalmadığını yorumunu yaptı. 

Usain Bolt ile aynı yarışta birkaç kez mücadele veren Ramil Guliyev, ünlü sprinterin ısınma salonunda ve yarış öncesinde çok rahat ve şakacı olduğunu ve kendisiyle kolaylık iletişim kurulabildiğini anlattı. 

Guliyev, Rusya'ya ülke olarak verilen men cezasıyla ilgili de "Bana garip geliyor. Spor ve politika ayrı şeyler denir ama bence bu çok da doğru değil. Herhangi bir yanlışı olmayan bir atlet, neden bir ülke cezası nedeniyle yarışamasın?" sorusuyla yanıt verdi. 


atletizmdunyasi.com
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin