Ana Sayfa > Pist
13 Temmuz 2017, 22:58

Mizgin'den tarihi şampiyonluk

haber Ankara'nın Beypazarı ilçesinde üç yıl önce keşfedilen ve iki yılda 26 Türkiye rekoru kıran Mizgin Ay,  Nairobi'deki Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre altın madalyasını boynuna taktı. Daha önce aynı branşta gençlerde Nimet Karakuş ile dünya ikinciliği bulunan Türkiye, böylece atletizm tarihinde 100 metre branşında ilk kez küresel bir birincilik unvanı kazandı.

Mizgin Ay, ilk önemli uluslararası başarısını geçen yıl Bolu'daki Balkan Gençler Şampiyonası'nda iki günde dört altın madalya kazanarak elde etmiş, arkasından 16 yaşındayken katıldığı Avrupa Yıldızlar Şampiyonası'nda 100 ve 200 metrede final yapmıştı. Bu yıl Bakü'de büyüklerle yarışıp İslami Dayanışma Oyunları 100 metre üçüncüsü olan Ay, bu arada Türkiye rekorunu da 11.88'den 11.58'e kadar indirip dünya listesinde kendi yaş grubunda 12. sıraya kadar tırmanmıştı. 


[media]

[media]

[media]

Kenya'ya Avrupa lideri olarak gelen Mizgin Ay, seçme serisini 11.92 ile kazanırken, şampiyonanın ikinci günündeki yarı finalde 11.57 (+1.3 rüzgar) koşarak kendisine ait Türkiye rekorunu yeniledi. Yarı finalde 11.45 koşan Kevona Davis'in ardından ikinci olarak finale kalan Mizgin, şampiyonluğu kelimenin tam anlamıyla kılpayı kazandı.

Finalde 3 numarada çıkış alan Mizgin, son 20 metrede yan kulvarındaki Kevona Davis ve 5 numaralı kulvarda en iyisini koşan Polonyalı Magdalena Stefanowicz'e direndi ve 11.62 ile finiş gördü. Aynı dereceyi yapan Polonyalı Stefanowicz, bir süre için şampiyonluk sevinci yaşasa da, bindelikler açıklandığında Mizgin altın madalyanın sahibi olarak ilan edildi. Mizgin Ay'in bindeliği 11.617 olarak verilirken, en iyisini yapan Polonyalı'nın detayı 11.620 olarak açıklandı. Böylece saniyenin binde üçü farkla (0.003) Ay, Türkiye'nin tarihteki ikinci yıldızlar dünya şampiyonu olarak kayıtlara geçti.

atletizmdunyasi.com / Şevket F. ERBAY
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin