Ana Sayfa > Şampiyonalar
28 Mayıs 2017, 11:29

Çok çılgın atladılar

haber Prefontaine Klasik olarak bilinen Eugene'deki geleneksel atletizm yarışmalarına bu yıl üç adım erkekler mücadelesi damga vurdu. Aynı zamanda Diamond Lig serisinin Doha ve Şanghay'dan sonraki üçüncü ayağı olan yarışmalarda üç adım atlamada Olimpiyat'ın ilk iki sıradaki ismi olan Amerikalılar Christian Taylor ile Will Claye ikilisinin müthiş atlayışları büyük ilgi çekti. 

Tarihin en iyi ikinci (18.21) atlayışının sahibi olan Christian Taylor, yarışmanın başında rüzgarlı (+2.5) bir 17.82 yaparak liderliğe yerleşti. Will Claye, 17.02 ile başladığı müsabakada her atlayışında gelişimini sürdürüp dördüncü atlayışta 17.82'lik dereye ulaşarak durumu eşitledi. Taylor, beşinci hakkında 18.11 yaparak Pablo Pichardo ile paylaştığı Diamond Lig rekorunu altı santimetre geliştirdi ve tarihte yapılmış en iyi dördüncü atlayışa imza koydu. Claye, bir sonraki hakkında havuza indiğinde derece 18.05 ölçüldü, ancak saniyede 2.4 rüzgar yardımıyla olduğu 'legal derece' geçerliliği kazanmadı. Rüzgar yardımıyla da olsa ilk kez 18 metreyi geçen Claye, son denemesinde de 17.75 yaptı ve tüm çabasına rağmen Taylor'un arkasında kaldı. 


[media]
SÜPER BOWIE

[media]
Kadınlar 200 metre mücadelesi, Taylor-Claye çekişmesi kadar iz bırakan bir yarış oldu. Üç ayrı Olimpiyat şampiyonu Elaine Thompson, Shaunae Miller-Uibo ve Allyson Felix ile birlikte dünya şampiyonu Dafne Schippers'ı da listesinde barındıran yarışın galibi Amerikalı Tori Bowie oldu. Olimpiyat üçüncüsü Bowie, 22.09 ile sezon lideri olarak geldiği yarışta bugüne kadar yaptığı en iyi dereceyi 0.22 saniye geliştirerek 21.77'ye indi. Yedinci kulvarda koşan Bowie düzlükte müthiş bir efor sergilerken, Eugene'de üst üste üçüncü kez gülen isim oldu. Bowie, 21.85'lik Diamond Lig rekorunu da Elaine Thompson'dan devraldı.

Gülle atmada Olimpiyat şampiyonu ABD'li Ryan Crouser, 22.43'lük atışıyla galibiyete uzanırken, Yeni Zelanda'dan Tom Walsh 21.71 attı. 

Aralarında Sergey Şubenkov'un da olduğu bazı Rus atletler, Trump döneminde sıkılaştırılan vize engeline takıldıkları için yarışmaya gelemezken, bu 'engeli aşıp' bağımsız olarak yarışmaya katılan yüksekçi Maria Lasitskene (Kuçina), 2.03 ile yılın en iyi derecesine imza attı. Lasistkene, yarışma rekorunu elde etmenin yanında yılın en iyisine de tam dokuz santimetre eklemiş oldu.

Erkekler 5000 metrede Mo Farah, 13:00.70 ile genç Etiyopyalı Yomif Kejelcha'yı yenerek dünyada yılın en iyisini koşarken, Prefontaine Klasik'in simgeleşen yarışı Bowerman Mili'nin Ronald Kwemboi, 3:49.04 ile aldı. Bu yarış dışında uluslararası mil etiketiyle koşulan diğer 1 mil mücadelesinde ise 16 yaşındaki Norveçli Jacob Ingebritsen, bu disiplinde 4 dakika barajını aşan en genç atlet olarak öne çıktı.


atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin