Ana Sayfa > Maraton/Yol Koşusu
22 Mayıs 2017, 19:20

Almanlar yürüyüşe geçti

haber Podebrady, Avrupa yürüyüşünün simgeleşen kentlerinden biri olarak 12. Avrupa Kupası Yürüyüş Kupası'na ev sahipliği yaptı. 250'den fazla yürüyüşçünün 10, 20 ve 50K performanslarını sergilediği Avrupa Kupası mücadelesi tam gün boyunca sürdü. Podebrady'deki güneşli ve ılıman hava da yarışmaları renklendirdi. 

Günün ilk yarışı olan erkekler 50 kilometrede Ukraynalı Ivan Banzeruk zirveye çıktı. İlk bölümde liderlikte olan İtalyan Caporaso Teodorisco'yu bir buçuk dakika geriden gelip geçen Banzeruk, 3:48:15 ile ipi göğüslerken, takım arkadaşı Ihor Hlavan da 3:48:38 yaptı. Böylece Ukrayna takımda da kupayı havaya kaldırdı. Banzeruk, Vladimir Kanaykin'in 10 yıllık Avrupa Kupası rekorunu (3:40:57) da geliştirdi.

20 kilometre erkeklerde Avrupa'da bu yılın lideri olan Alman Christopher Linke birinciliği aldı. Çok iyi bi yarış çıkaran Linke, 8 Nisan'da Podebrady'deki EA Permit yarışta kazanarak provasını yaptığı Avrupa Kupası'nı neredeyse bir dakikalık farkla kazandı.

1996'dan bu yana yapılan Avrupa Yürüyüş Kupası'nda bireysel olarak hiç altını olmayan - iki kez takımda kazanmışlardı - Almanya, Linke dışında genç erkeklerde de 41:08 yürüyen Leo Köpp ile zafere ulaştı. Ayrıca genç kadınlarda üçüncü olan Tereza Zurek, büyük erkeklerde takım ikinciliği, genç kadınlarda takım üçüncülüğü de eklenince Almanya, Podebrady'de tam beş podyum yakaladı.


[media]
MERYEM İKİNCİ OLDU

[media]
Türkiye'nin yürüyüşte geçen yıl patlama yapan yeteneği Meryem Bekmez, Podebrady'de 8 Nisan'da aynı paarkurda katıldığı yarışta diskalifiye olmuştu. Henüz 17 yaşına dahi girmeyen Meryem, bu kez 10 kilometre mücadelesinde özel izinle yarışan Rus Yana Smerdova ve Alman Tereza Zurek ile birlikte rakiplerinden kopup madalya mücadelesi verdi. 4:38 ile 4:46 arasında geçilen kilometrelerde zaman zaman liderliğe geçen Meryen, son kilometreye girer girmez atak yapan Rus Smerdova'yı yakalayamadı. Smerdova, son turda 4:15 yürürken, Meryem 4:24 ile karşılık verdi ve aradaki dokuz saniye, finişte 46:39'a 46:48 olarak sonuca yansıdı.

Geçen yıl 5000 metre pist yürüyüşte Avrupa Yıldızlar şampiyonu olan Bekmez, bu yıl yürümeye başladığı 10 kilometrede de iyi işler yapacağını gösterirken, 20 yıllık kupa tarihinde Türkiye'yi ilk kez podyuma taşıdı. Bir ihtarla yarışı bitiren Meryem, son bölümde sürekli olarak gözü ihtar tahtasında yarıştığı için mücadeleyi biraz 'rölantiye' almayı da ihmal etmedi. 

20 kilometre büyük kadınlar mücadelesinde Antonella Palmisano 1:27:57 ile İtalya'ya altın madalya getirdi. İki dakikaya yakın farkla kazanan Palmisano'nun bu birinciliği, takımda İtalya'nın zirveye çıkmasına yetmedi. İtalyanların üçüncü yürüyüşçüsü 26. sırada kalınca takım şampiyonluğu İspanya'nın oldu.
 

atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin