Ana Sayfa > Maraton/Yol Koşusu
23 Nisan 2017, 14:52

Maratonda 12 yıllık rekor kırıldı

haber Dünyanın en hızlı yol yarışlarından biri olan Virgin Londra Maratonu'nda Kenyalı atlet Mary Keitany, kadınlar dünya rekorunu 2:17:01'e indirdi. Sadece kadınların start aldığı yarışlarda ölçülen 2:17:42'lik 2005 Londra Maratonu'ndan kalma eski rekoru 41 saniye aşağıya çeken Keitany, kariyerinde üçüncü kez bu yarışta ipi göğüsleyen isim oldu.

Keitany, yarı maratona kadar Caroline Kipkurui'nin tavşanlığında geldiği parkurda ilk dört sektörü 16 dakikanın altında geçişlerle tamamladı ve rekorun bir buçuk dakika önüne geçti. Takipçileri arasındaki Tirunesh Dibaba ile arasına bir dakikanın üzerinde fark koyan Keitany, 35. kilometreden sonra biraz yavaşlasa da rekorun altında kalmayı başardı ve ünlü İngiliz maratoncu Radcliffe'in 2:17:42'sini tarih yaptı. 

Bu derece, tüm zamanlarda koşulmuş en hızlı ikinci derece olarak da kayıtlara geçti. Atletizmde kadınlar yol yarışlarında halen iki ayrı dünya rekoru tescili bulunuyor. Kadınların ayrı start aldığı yarıştaki rekor Keitany tarafından yenilenirken, karışık yarışta rekor 2:15:25 ile Paula Radcliffe'te bulunuyor.

Londra Maratonu'nda ikinciliği alan Etiyopyalı yıldız Tirunesh Dibaba ise 2:17:56 ile müthiş bir derece yaparken, Etiyopya rekorunu kırdı. Yarışta üçüncü sırayı alan Aselefech Mergia, 2:23:08 ile finiş gördü. 

Erkekler yarışında Kenyalı Daniel Wanjiru, 2:05:48 ile zafere ulaşırken, Kenenisa Bekele'yi geride bıraktı. Amsterdam'dan altı ay sonra Londra'da da şampiyonluk elde eden Wanjiru'nun peşinden finişi bulan Bekele 2:05:57 koştu.

atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin