Ana Sayfa > Pist
20 Nisan 2017, 11:13

Relays'e yıldız akını

haber Bahamalar'ın başkenti Nassau'daki Thomas Robinson Stadı'nda üçüncüsü düzenlenen Dünya Bayrak Yarışları Şampiyonası (World Relays) 22-23 Nisan'da yapılacak. Yarışmalarda 35 ülkeden 546 atlet mücadele verecek. Organizasyona 2015'te 4x200'de katılan Türkiye, bu kez şampiyonaya takım göndermedi. Katılım, ilk iki şampiyonaya göre düşse de gelen ekiplerde önemli yıldızlar bulunuyor.

World Relays'ın takım sıralamasında ilk iki yıl ABD'nin ardından ikinci olan Jamaika'da Asafa Powell, Yohan Blake, Warren Weir, Nickel Ashmeade gibi ünlü atletlerin yanında kadınlar takımında Elaine Thompson da yer alıyor. Rio Olimpiyatları'nda 100-200 dublesi yapmış, ama 4x100'de takımını altın madalyaya taşıyamamıştı. Thompson'ın yanında genç bir ekiple yarışacak olan Jamaika, güçlü favori ABD'den 4x100 ve 4x200'de altını almaya çalışacak.

ABD ekibi, kadınlarda 4x100 Rio şampiyonu ekipten English Gardner ve Tianna Bartoletta'nın yanına monte ettiği isimlerle Nassau'da altın madalya arayacak. Birleşik Devletler, erkeklerde ise 4x100'e Justin Gatlin, Marvin Bracy, Ronnie Baker'ı, 4x200'e ise çıkıştaki Ameer Webb'i yazdırdı. Ekibin 4x400'ünde Olimpiyat şampiyonluğu unvanına sahip LaShawn Merritt ve Tony McQuay var.

Borlee kardeşlerin yer aldığı Belçika, Isaac Makwala ve Karabo Sibanda'lı Botsvana, Avrupa şampiyonu Martyn Rooney'in koşacağı Britanya ve Lalonde Gordon, Renny Quow, Machel Sedenio'nun yer aldığı Trinidad Tobago takımları, 4x400'deki çetin rekabete dahi olarak mücadeleyi renklendirecekler.

Kadınlarda Dafne Schippers Hollanda'da, Blessing Okagbare Nijerya'da, doping cezası sona eren eski 400 metre dünya şampiyonu Amantle Motsho de Botsvana'da yarışa çıkacak. Polonya'nın 4x800 erkek takımında ise Adam Kszczot ve Marcin Lewandowski ter dökecek.

atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin