Ana Sayfa > Maraton/Yol Koşusu
9 Nisan 2017, 20:04

Olimpiyat altınlı Sumgong pozitif çıktı

haber Rio Olimpiyatları'nda kadınlar maratonda altın madalya kazanan Kenyalı Jemima Sumgong'un EPO testinin pozitif çıktığı açıklandı. IAAF, geçtiğimiz hafta habersiz yapılan yarışma dışı kontrolde Sumgong'un testinde yasaklı EPO maddesine raslandığını duyurdu. 

Sumgong'a birlikte kamp yaptığı elit maratoncularla birlikte test uygulandığı açıklanırken, sporcunun akıbetinin ne olacağına dair çeşitli haberler yayılıyor. IAAF tarafından son iki yıldır yoğun bir gözlem altında tutulan Kenya'da Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın geçen yıl çıkarttığı ceza yasasına göre doping yaptığı kesinleşen sporculara hapis ve para cezası öngörülüyor.

Sumgong'un daha önce birlikte çalıştığı ünlü maratoncu Rita Jeptoo da geçtiğimiz yıl dopingden 4 yıl ceza almıştı. İki maratoncunun menajerliğini yapan İtalyan Federico Rosa'nın altı atleti, son bir yılda dopingden soruşturma geçirdi ve ceza aldı.

Jemima Sumgong'un Olimpiyat altınının elinden alınması halinde altın madalyanın Bahreyn'den Eunice Kirwa'ya geçme olasılığı bulunuyor.

atletizmdunyasi.com
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin