Ana Sayfa > Magazin
12 Ocak 2017, 22:42

Bir madalyası daha gitti

haber Belaruslu gülleci Nadia Ostapçuk, Londra 2012'den sonra Pekin'de elde ettiği Olimpiyat bronz madalyasını da kaybetti. IOC'den yapılan açıklamada Belaruslu atletin yasaklı maddelerden turinabol ve tamoxifen kullandığının kesinleştiğini ve bronz madalyasının elinden alındığı ilan edildi. 

36 yaşındaki Nadia Ostapçuk, 2008 Pekin finalinde 19.86'lık atışıyla yarışmayı Valerie Adams ve Natallia Mikneviç'in arkasında üçüncü bitirmişti. Ostapçuk, geçen yıl vatandaşı Mikneviç'in stanozolol yüzünden madalyasını kaybetmesiyle ikinciliğe yükselmiş, ancak madalya terfisi almamıştı. 2008 finalinde iki Belaruslu'nun da diskalifiyesi sonrasında müsabakayı beşinci bitiren Çinli Gong Lijiao'ya bronz madalya şansı doğdu, ancak IOC'nin bu dalda iki ve üçüncülük unvanlarını boş bırakması da ihtimal dahilinde...

Ostapçuk, 2012 Olimpiyat finalinde Valerie Adams'ın önünde yarışmayı bitirmiş, ancak sonrasında doping testi pozitif çıktığı için altın madalyasını kaybetmişti. 

2013'te geriye dönük tekrar testlerinde 2005 Dünya Şampiyonası'ndaki altın madalyasını da kaybeden Nadia Ostapçuk, böylece kariyerinde üçüncü kez doping cezası aldı.

 

atletizmdunyasi.com
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin