Ana Sayfa > Kros
7 Ocak 2017, 22:19

Sir Mo yedinci olabildi

haber Birleşik Devletler, Britanya ve Avrupa karmalarının takım halinde dört disiplinde boy gösterdiği ve bri çok ünlü atletin katıldığı Büyük Edinburgh Krosu'nda dört Olimpiyat altınlı Mo Farah, altı yıl sonra ilk kez yer aldı. Kendisine Sir unvanı verilen Farah, yarışta pek fazla varlık gösteremedi ve yedinci oldu. 

Genç kadınlar yarışını Britanya'dan Harriet Knowles-Jones, genç erkekler yarışını ABD'den Noah Affolder kazanırken, iki disiplinde de en iyi puanı ABD takımı yaptı. Avrupa, Yasemin Can'ın üç tur tek başına koşarak 20 saniye fark attığı kadınlar yarışıyla öne geçerken, son yarışın ardından ABD, toplamda üç puan farkla ilk sırayı kapmayı bildi. 

Büyük kadınlar yarışında Avrupa Kros şampiyonu Yasemin Can, 6 kilometrelik parkuru 20:36 ile noktalarken, 2012 Avrupa Kros galibi İrlandalı Fionnuala McCormack ikinci, 2016 Avrupa Kros ikincisi Meryem Akdağ da üçüncü oldu. İlk üçü kapan Avrupa, puan aldığı altı atletinin beşinin ilk 10'a girmesiyle bu bölümü 28 puanla geçti.


[media]


Son yarış öncesinde 82 puanı olan Avrupa, 112 puanlı ABD ve 138 puanlı Britanya'nın önündeydi. Ancak sonucu belirleyen büyük erkekler yarışında ABD atak yaptı ve üç puan farkla geçen yıl olduğu gibi krosun takım şampiyonluğunu aldı.

Sir unvanlı Mo Farah'ın Britanya formasıyla yarıştığı mücadelede Avrupa Kros üçüncüsü Callum Hawkins, çok iyi bir iş çıkardı. Yarışın son düzlüğüne kadar liderlikte olan Hawkins, 30 metre kala Kenya kökenli Amerikalı Leonard Korir'in atağına karşılık verdi ama geçilmekten kurtulamadı. Korir'in aldığı 1 puan, ABD'nin zaferine çok önemli katkı yaptı. 

Avrupa şampiyonu Kenya kökenli Türk atlet Aras Kaya, bu mücadeleyi üçüncü sırada bitirirken, Avrupa'nın en iyi puanını elde eden isimdi. Kaya dışındaki beş atletiyle toplamda 70 puana çıkan Avrupa, genel sıralamada 152 puanla, 149 puan toplayan ABD'ye geçildi. Ev sahibi Britanya ise 208 puanla krosu üçüncü sırada noktaladı. 

2017'de pistteki son sezonunu geçirecek olan Mo Farah, yılı açtığı kros parkurunda podyumun dışında kaldı. Farah, yarışı liderin 46 saniye gerisinde yedinci olarak noktalayabildi. 

atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin