Ana Sayfa > Magazin
4 Ocak 2017, 14:45

Yeni bir format: Nitro Atletizm

haber IAAF'ın destek verdiği yeni yarışma formatı Nitro Atletizm, ilk kez Avustralya'nın Melbourne kentindeki Lakeside Stadı'nda önümüzdeki ay yapılacak. 12'şer erkek ve kadın toplam 24 atletin oluşturduğu takımlar, iki tur ve bir büyük finalden oluşan üç gün sonunda kupaya uzanmak için mücadele verecek.

Yarışma formatı atletizmin temel özellikleri olan hız, teknik, dayanıklılık, takım çalışması üzerine düşünülerek oluşturulan sofistike bir formülden müteşekkil yarışmanın ilk yılında Usain Bolt da kendi takımıyla mücadele verecek.

Günlük biletleri 25-70 Avustralya doları arasında değişen yarışma, Albert Park'ta bulunan Lakeside Stadı'nda 4, 8 ve 11 Şubat 2017 günlerinde yapılacak. Bir erkek ve bir kadından oluşan karışık yarışmalar ve yeni disiplinlerle birlikte klasik dallar da bulunduğu yarışmalara yer alacak dallar şöyle:

Güç yarışmaları: 100 metre, 150 metre, 60 metre sprint, para-sprint 100-200m
Teknik yarışmalar: Sırıkla atlama, uzun atlama, karışık takım engel atlama (100/110 eng birlikte), cirit atma
Dayanıklılık yarışmaları: 3 dakika koşusu, Elemeli mil koşusu, Elemeli 2 mil koşusu
Takım çalışması: Karışık bayrak, 4x400m erkek/kadın bayrak, 2x300m bayrak, Karışık 4x100 bayrak


[media]


Nitro Atletizm'de puanlamada takımın toplam derecesi baz alınacak. Her disiplinde en başarılı ekip 100 puan alırken, 10'ar puan azalarak giden sistemde altıncı takım 40 puanı hanesine yazdıracak.


[media]
PUAN TAKTİKLERİ

[media]
Yarışma formatının en ilginç noktalarının başında stratejik değişiklik hakları var. Yarışma öncesi takım kaptanınca belirlenen dal, "Nitro Power Play" olarak kodlanacak. Takımlar, power play için seçtikleri yarışmada puanlarını ikiyle çarpacak.

"Nitro Turbo Charge", uzun atlamada uygulanacak. Bu dalda sporcular önceden belirlenmiş dereceleri (erkekler 8.00m, kadınlar 6.60m) aşarsa fazladan puan alacak. "Nitro Steal" bölümünde ise, takımlar rakip takımın puanının %50'sini çalmak için meydan okuyabilecek. Bu durumda daha yüksek skor yapan takım, diğerinin puanının yarısını hanesine ekleyecek. Sprintteki hatalı çıkışlarda ise puan düşülecek. İlk hatalı çıkışta 50, ikincisinde toplamdan 100 puan eksiltilecek.


[media]
ALTI TAKIM YARIŞACAK

[media]
Nitro Atletizm 2017'de altı takım var. Bunlardan bir tanesi karma: Bolt'un ekibi. Bolt'un All-Star takımı, dünyanın dört bir yanından Jamaikalı yıldızla birlikte yarışacak olan bir yıldızlar karması. Bu ekiple birlikte ev sahibi Avustralya, İngiltere, Japonya, Çin ve Yeni Zelanda milli takımlarıyla boy gösterecek.


atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin