Ana Sayfa > Kros
11 Aralık 2016, 16:50

Yasemin ve Aras şampiyon

haber İtalya'nın Chia kentinde günlük gülistanlık bir bahar havasında yapılan Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türkiye altı madalya kazanarak 2014'teki en başarılı sonucunu tekrar etti. Büyük kadınlarda hem bireysel hem de takımda zafer elde eden Ay-yıldızlı kafile, büyük erkeklerde de Aras Kaya-Polat Kemboi Arıkan'ın ilk ikide yarış bitirmesiyle sevindi.

Büyük kadınlar yarışında Yasemin Can, kariyerine bir Avrupa şampiyonluğu daha ekledi. Bu yılın en başarılı kadın atleti olan Yasemin, 20. yaş gününde koştuğu yarışta 10 saniye farkla ipi göğüsledi. Kenya doğumlu Can, Amsterdam'daki iki altın madalyasının ardından Türkiye'ye Chia'da da şampiyonluk getirme başarısı gösterdi. Yasemin'in ardından Meryem Akdağ ikinci olurken, Özlem Kaya 13'üncü, Sevilay Eytemiş de 19'uncu olarak finişe geldi. Böylece takım sıralamasında da 35 puana ulaşan Türkiye, Avrupa şampiyonluğunu kazandı.

Büyük kadınlarda daha önce hiç şampiyonluğu olmayan Türkiye, Can'ın altın madalyası ile tüm bireysel dallarda en az bir kez Avrupa şampiyonluğu yaşayan ilk ülke oldu. Türkiye gibi beş dalda zaferi olan Britanya, hiç kazanamadığı genç erkeklerde Chia'da üçüncülük alabildi. 

Yasemin ve Meryem'in büyük kadınlardaki dublesi, Türkiye'yi bu dalda 1-2'yi alan ikinci ülke olarak da kayıtlara geçirdi. 23 yıllık tarihte büyük kadınlarda aynı yarışta 1-2 yapabilen tek ülke 2014'te Britanya'ydı. 

Erkekler yarışında ise Aras Kaya, Türkiye adına çıktığı ilk kros yarışından zaferle ayrıldı. Avrupa su engelli ikincisi Aras, geçen yılın şampiyonu Ali Kaya'nın yerine koştuğu büyükler yarışında Polat Kemboi Arıkan'ın önünde birinciliği aldı. Yarışta iki Türk atleti üç Britanyalı takip ederken, takımda da zirveyi Adalılar elde etti. Britanya ve İspanya'nın ardından takımlarda Avrupa üçüncüsü olan Türkiye'de Kaan Kigen Özbilen 10, Alper Demir 25, Cihat Ulus 28, Ramazan Özdemir de 63. olarak son çizgiyi buldu.

Genç kadınlarda altın Almanya'nın olurken, genç erkeklerde iki abisi Avrupa şampiyonu olan Norveçli Jacob Ingebritsen de onlara eklendi. U-23 kadınlarda Polonyalı Sofia Ennaoui, U-23 erkeklerde ise Belçika'dan Isaac Kimeli güldü. 

Takvimin son yarışı olan Avrupa Kros, 2017'de Slovakya'nın Samorin kentinde düzenlenecek.

atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin