Ana Sayfa > Kros
5 Kasım 2016, 18:50

36 madalyanın 20'si Türkiye'nin

haber Cuprija'da 60'ıncısı yapılan Balkan Kros Şampiyonası'nda altı bireysel disiplinin beşinde, altı takım disiplininin ise tamamında Türkiye altın madalya kazandı. Geçen yıl Vrbovec'te 12 altının 8'ini kazanarak tarihinin en başarılı sonucunu alan Türkiye, böylece 12'de 11 altın ile tüm zamanlarda en başarılı olduğu kros şampiyonasını geçirdi. Ay-yıldızlılar, şampiyonada bir ülkenin alması mümkün olan en yüksek madalya sayısı 24'ün dört eksiğinde kaldı!

Büyük erkeklerde Ramazan Özdemir, 10 kilometrelik yarışı 30:11 ile zirvede bitirdi. Özdemir, 2013'te U23 şampiyonu olduğu Balkan Kros'ta bu kez de büyükler zaferine imza attı. Yarışta Ömer Tuncer ve Alper Demir de podyumu tamamlayan isimler oldular.

Büyük erkekler dışında iki disiplinde daha 1-2-3 Türkiye'nin oldu. U23 erkeklerde dört gün önce babasını kaybeden Suat Karabulak birinci olurken, Enis Korkmaz ikinci, Saffet Elkatmış da üçüncü sırayı elde etti. U23 kadınlarda da Fatma Demir, Emine Hatun Tuna ve Tubay Erdal ilk üçteydi. 

Rumen Ancuta Bobocel, Cubrija'da Türkiye dışında kazanılan tek altın madalyayı ülkesi Romanya'ya taşıdı. Daha önce bir kez gençler, bir kez U23, iki kez de büyüklerde Balkan Kros zaferi bulunan Bobocel, toplamda beşinci bireysel altın madalyasını elde etti. Bobocel'in arkasında Sevilay Eytemiş ikinci olurken, bu dalda da takım kupası Türkiye'ye gitti.

Cuprija'da podyumlar şu şekilde oluştu:

BÜYÜK ERKEKLER (10 KM)
1. Ramazan Özdemir, Türkiye
2. Ömer Tuncer, Türkiye
3. Alper Demir, Türkiye

BÜYÜK KADINLAR (8 KM)
1. Ancuta Bobocel, Romanya
2. Sevilay Eytemiş, Türkiye
3. Roxana Birca, Romanya

U23 ERKEKLER (8 KM)
1. Suat Karabulak, Türkiye
2. Enis Korkmaz, Türkiye
3. Saffet Elkatmış, Türkiye

U23 KADINLAR (6 KM)
1. Fatma Demir, Türkiye
2. Emine Hatun Tuna, Türkiye
3. Tubay Erdal, Türkiye

GENÇ ERKEKLER (6 KM)
1. Ramazan Barbaros, Türkiye
2. Andrei Rusu, Romanya
3. Ramazan Karagöz, Türkiye

GENÇ KADINLAR (4 KM)
1. Gülnaz Uskun, Türkiye
2. Silvija Georgiyeva, Bulgaristan
3. Yayla Kılıç, Türkiye

atletizmdunyasi.com
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin