Ana Sayfa > Magazin
7 Temmuz 2016, 16:37

Yedi yıl sonra verilen altın

haber Amsterdam'daki Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda ilk günün sonundaki madalya seremonileri arasında duygusal bir tören yaşandı. Yasemin Can'ın 10000 metredeki altın madalya seremonisinden sonra yapılan seremonide tek kişi kürsüye geldi. Bundan tam yedi yıl önce Berlin'deki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 50 kilometre yürüyüş mücadelesinde gümüş kazanan Norveçli Trond Nymark, şampiyonluğu elde eden Rus Sergey Kirdyapkin'in geri alınan madalyası ile altına terfi etti.

Nymark için, yedi yıl sonra "telafi" seremonisi yapılırken, törene şampiyon atletin vatandaşı olan EA Başkanı Svein Arne Hansen ve IAAF Başkanı Seb Coe katıldı. Medal Plaza'da kendisine verilen altın madalya ile duygulanan Nymark, tam yedi yıl sonra çaldırdığı Norveç milli marşını gözyaşları içinde dinledi. 

Nymark, 2009 Dünya Şampiyonası'nda 3:41:16 yürüyerek ülke rekoru kırmış ve Kirdyapkin'in ardından gümüş oldu.

Avrupa Atletizm Birliği, geçen ay 2009 yılındaki unvanları geri alınan Sergey Kirdyapkin ve 20 kilometre kadınların galibi Olga Kaniskina'nın yerine altın madalya verilecek atletlerin seremonilerinin Amsterdam'da yapılacağını duyurmuştu.atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay - Amsterdam
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin