Ana Sayfa > Magazin
24 Mayıs 2016, 22:55

Rusya eski defterleri karıştırdı

haber IAAF tarafından Rio'da yarışıp yarışamayacağına dair karar, dopingle mücadeledeki ilerleme raporuna göre 17 Haziran'da açıklanacak olan Rusya, yeni açıklanan dosyayla ünlü yıldızlarının madalyalarını da kaybedebilir. Rus Olimpik Komitesi (ROC), 2008 Pekin'den kalan numunelerin tekrar testleri sonucunda 14 atletin pozitif olduğunu açıkladı. ROC açıklamasında isimler bildirilmezken, aralarında Olimpiyat madalyalı isimlerin de olduğu belirtildi. Rus Spor Bakanlığı ise, suçların kesinleşmesiyle sorumluların tamamının cezalandırılacağını açıkladı.

IOC, geçen hafta yeniden testler sonucunda toplam 31 atletin pozitif çıktığını açıklamış, bunun üzerine ROC'den gelen doğrulamayla bu sporcuların 14 tanesinin Rusya'dan olduğu kesinleşmişti. 

Gelen bu açıklamalar üzerine gözler yüksek profilli atletlerin de olabileceği düşünülen listeye çevrildi. Rus medyasına konuşan 2012 Olimpiyat şampiyonu yüksekçi Anna Çiçerova'nın antrenörü Yevgeni Zagorulko, bu isimlerden birinin atleti olduğunu doğruladı. Zagorulko, "Anna bir kaç gün önce beni aradı ve tekrar testin sonucuyla ilgili bilgi verdi" diye konuştu. 

Pekin'de bronz kazanan Çiçerova, dört yıl sonra altın madalyaya gitmişti. Anna Çiçerova, geçtiğimiz aralık ayında Moskova'da Sergey Şubenkov ve Yelena İsinbayeva ile birlikte bir basın toplantısı yaparak ülkesine doping yüzünden atletizmden men verilmesine karşı çıkmış ve dopingli atletler yüzünden kendilerinin yarıştırılmamasını eleştirmişti.

Bu arada listede Yelena İsinbayeva'nın da olduğu iddiaları bir süre sosyal medyada dolaşsa da, bu konuda herhangi bir kaynaktan doğrulama gelmedi.

Rusya'nın son dosyayla birlikte dopingle mücadelede yüksek profilli atletlere de ceza keserek 17 Haziran'daki karar öncesinde elini güçlendirdiği yorumları yapılırken, aksini iddia edenler de var. Bazı yazarlar ise yeni dalganın Rusya'nın Rio'da yarışma şansını iyice zora soktuğunu belirtiyor. 

atletizmdunyasi.com
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin