Ana Sayfa > Kros
7 Şubat 2016, 15:43

Kros'ta büyük başarı

haber Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası'nda Türkiye adını zirveye yazdırdı. Katılımın geçtiğimiz yıllara oranla düşük olduğu Kastamonu'daki organizasyonda toplam 28 takım yarıştı. Türkiye, büyük kadınlarda Üsküdar Belediyesi, genç kadınlarda Bursa Büyükşehir, genç erkeklerde de Kocaeli Darıca Belediyesi ile zirveye çıkarken, büyük erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi üst üste ikinci kez Avrupa ikinciliğiyle yetinmek zorunda kaldı. Fenerbahçe de gençlerde iki Avrupa ikinciliği aldı. 

Büyük kadınlarda Üsküdar Belediyesi, beşinci kez krosta Avrupa şampiyonu olma başarısı gösterdi. Kenyalı transfer Irene Cheptai dışında Özlem Kaya, Alemitu Bekele, Demet Dinç ve Burcu Büyükbezgin gibi milli atletlere sahip İstanbul kulübü, ilk altıya soktuğu dört atletiyle rahatça şampiyonluğu aldı.

Büyük erkeklerde yarışı İstanbul BŞB'den Bekir Karayel kazandı, ancak takım şampiyonluğu Fransızların oldu. 15 yıl sonra bu kupada ilk sırayı bir Fransız ekibi alırken, zirveye çıkan 17 puanlı Ales Cevennes Athletisme takımını 31 puanla İstanbul BŞB takip etti. Bu sonuçla tarihte büyük erkeklerde kupayı almak isteyen ilk Türk takımı unvanını kovalayan İBB, amacına ulaşamadı ama Avrupa ikinciliğini aldı. Büyük erkeklerde üçüncü olan Norveç takımı IK Tjalve ise 1980'den tam 36 yıl sonra tarihinde ikinci kez Avrupa kupasında podyum görme başarısına ulaştı.

Genç erkeklerde Kocaeli Darıca Belediyesi, üst üste üçüncü Avrupa kros zaferini yakalarken, genç kadınları Bursa Büyükşehir Belediyespor aldı. Her iki dalda da şampiyon Türk takımları Fenerbahçe'nin gençlerini geride bıraktı. Fenerbahçe, son 10 yılda gençlerde krosta elde ettiği Avrupa podyumu sayısını 11'e yükseltti.


[media]
PODYUMLAR
Büyük erkekler

[media]
1. Ales Cevennes (FRA) - 17
2. İstanbul BŞB (TUR) - 31
3. IK Tjalve (NOR) - 43


[media]
Büyük kadınlar

[media]
1. Üsküdar Bld (TUR) - 13
2. Bilbao Atletismo (ESP) - 29
3. Sporting Lisbon (POR) - 36


[media]
Genç erkekler

[media]
1.Kocaeli Darıca Bld (TUR) - 20
2. Fenerbahçe(TUR) - 28
3. Playas de Castellon (ESP) - 49


[media]
Genç kadınlar

[media]
1. Bursa BŞB (TUR) - 32
2. Fenerbahçe (TUR) - 39
3. Blovstroed Loeverne (DEN)  - 44

atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay
Ana Sayfa - Pist - Kros - Maraton/Yol Koşusu - Şampiyonalar - Magazin